ZAJĘCIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO

Od września w Przedszkolu Samorządowym nr 26 Integracyjnym im. Joanny Strzałkowskiej–Kuczyńskiej w Białymstoku są prowadzone zajęcia języka ukraińskiego jako języka ojczystego. Odbywają się one dwa razy w tygodniu, we wtorek i środę od godz. 16.00 do 19.00 i mają na celu – poprzez gry i zabawy, naukę wierszy, wyliczanek oraz piosenek – naukę języka ukraińskiego zarówno w wersji literackiej, jak i gwarowej, używanej na podlaskich wsiach.

W zajęciach mogą brać udział dzieci z całego Białegostoku, uczęszczające do przedszkoli lub nie, w wieku od 2,5 roku do 6 lat.

Zajęcie są bezpłatne, a jedynym warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie przez rodziców odpowiedniej deklaracji (Zgłoszenie dziecka na naukę języka ukraińskiego jako ojczystego).

Zajęcia prowadzi Aleksandra Iwaniuk, absolwentka pedagogiki Uniwersytetu w Białymstoku, członkini uznanych i wielokrotnie nagradzanych ukraińskich zespołów folklorystycznych „Hiłoczka” i „Słowianoczki”. Nauczycielki oprócz literackiego języka ukraińskiego posługują się również gwarami używanymi w okolicach Hajnówki, Bielska Podlaskiego i Siemiatycz, co pozwala wprowadzać elementy żywego języka ukraińskiego, używanego przez rodziców i dziadków dzieci.

W planach zajęć są przewidziane spotkania z twórcami ludowymi i osobami zajmującymi się tradycyjnym rzemiosłem podlaskim (wyszywanie, robienie tradycyjnych ozdób z papieru, wyplatanie ze słomy), a także integracyjne weekendowe wyjazdy dzieci i ich rodziców na warsztaty etnograficzne do Skansenu- Zagrody położonego koło wsi Koźliki nad Narwią. Pozwoli to poszerzyć tematykę zajęć o elementy tradycyjnej kultury podlaskiej.